برگزاری سمینار آنلاین و کلاس مجازی

سخت افزار

 

وبینار چیست؟

وبینار یک سمینار، همایش یا دوره آموزشی است که به صورت آنلاین برگزار می گردد و به آن سمینار آنلاین نیز گفته می شود.

شیوه برگزاری وبینار به صورت تعاملی و همزمان است به این صورت که شرکت کننده و ارائه دهنده همزمان آنلاین می شوند و  ارائه دهنده در یک ارتباط دو طرفه مباحث سمینار یا محتوای آموزشی خود را ارائه می دهد.

کاربرد وبینار

آموزش

وبینار یک روش مناسب برای برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی است. با استفاده از امکانات وبینار می توانید بدون نیاز به اجاره فضا، شرکت کنندگان بیشتری را نسبت به دوره های حضوری جذب کنید. افراد تنها با در اختیار داشتن یک لپ تاپ یا گوشی موبایل بدون نیاز به پیمودن مسافت طولانی می توانند در کلاس ثبت نام کرده و از آموزش ها بهره مند شوند.

امور تجاری و کسب و کار

از وبینار همچنین می توانید در جهت توسعه کسب و کار خود استفاده نمایید.برگزاری جلسات با مشتریان و ارائه مشاوره به آن ها، برگزاری جلسات داخلی با تیم کاری، معرفی و ارائه محصول و بازاریابی، از جمله کاربردهای وبینار در امور تجاری می باشند.

تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری وبینار

دوربین

برای این که شرکت کنندگان شما را ببینند نیاز به یک دوربین دارید. برای این منظور می توانید از وب کم لپ تاپتان استفاده کنید اما استفاده از یک دوربین مناسب تر باعث افزایش کیفیت تصویر و در نتیجه رضایت بیشتر مخاطابن می شود.

میکروفون

برای ارتباط صوتی با مخاطبان به یک میکروفون نیاز دارید. در صورت استفاده از لپ می توانید از میکروفون داخلی لپ تاپ استفاده نمایید  اما مشابه دوربین، استفاده از میکروفون با کیفیت در کیفیت برگزاری سمینار تاثیر گذار خواهد بود.

اینترنت

سرعت اینترنت تاثیر بسزایی در کیفیت وبینار خواهد داشت.  حد اقل سرعت مورد نیاز 4Mbps می باشد. جهت تست سرعت اینترنت خود می توانید از سایت SpeedTest.net استفاده کنید.

مزایای وبینار

عدم نیاز به حضور فیزیکی

کاربران می توانند از هر نقطه ای در جهان در سمینار شرکت کنند. در نتیجه به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی، مخاطبان بیشتری می توانند در رویداد حضور داشته باشند.

ارتباط تعاملی

شرکت کنندگان و ارائه دهنده می توانند به صورت متن، صدا و تصویر با یکدیگر تعامل داشته باشند و تبادل نظر کنند. همچنین امکان اشتراک دسکتاپ و ارائه فایل بین افراد وجود دارد.

صرفه جویی در زمان و هزینه

برگزاری وبینار بسیار کم هزینه تر از برگزاری سمینار حضوری است. برگزاری سمینار آنلاین نیاز به اجاره فضا، تجهیزات صدا و تصویر گسترده،، پذیرایی و... ندارد. علاوه بر این هزینه رفت و آمد و زمان صرف شده توسط افراد نیز کاهش قابل توجهی خواهد یافت.