میزبانی وب، سرور اختصاصی، سرور مجازی، سرور ابری، ایمیل سرویس و میل سرور فارسی

هاست چیست؟

هاست فضایی است که یک سرویس دهنده برای راه اندازی سایت برای مدت مشخصی به شما می دهد. این فضا در واقع قسمتی از هارد یک کامپیوتر است که به صورت دائمی به شبکه اینترنت متصل است.


ویژگی های مهم در انتخاب هاست

مقدار فضای هاست

مقدار فضای هاست تعیین کننده میزان اطلاعاتی است که شما می توانید در آن ذخیره کنید. برای مثال اگر فضای هاست شما 50 MB باشد به این معناست که شما می توانید 50 MB اطلاعات ذخیره کنید.

پهنای باند

پهنای باند میزان اطلاعاتی است که شما در طول یک ماه می توانید دانلود یا آپلود کنید. میزان پهنای باند را باید با توجه به ترافیک سایت و تعداد بازدید کنندگان آن انتخاب کنید.

آپ تایم

آپ تایم مقدار زمان در دسترس بودن شما را نشان می دهد. هرچقدر به 100% نزدیک تر باشد کیفیت سرویس بهتر است.

تعداد دامنه و زیر دامنه

ممکن است در آینده بخواهید سایت های دیگری را هم راه اندازی کنید و یا سایت خود را گسترش دهید. بنابراین باید به تعداد زیردامنه هایی که توسط هاست پشتیبانی می شود دقت کنید.

بانک اطلاعاتی

برای نگهداری اطلاعات سایت به بانک اطلاعاتی نیاز است. بنابراین در هنگام خرید هاست باید به پشتیبانی از دیتابیس و همینطور تعداد دیتابیس توجه شود.

تعداد ایمیل

در صورتی که می خواهید از خدمات ایمیل استفاده کنید، دقت کنید که هاستی که انتخاب نموده‏اید خدمات ایمیل دارد یا خیر. در این مورد دو فاکتور تعداد ایمیل و استفاده از POP3 یا IMAP را در نظر بگیرید.

سیستم عامل

هر زبان برنامه نویسی تحت وب برای اجرا شدن به سیستم عامل مناسب خود نیاز دارد. برای اجرای اسکریپت asp.net سیستم عامل ویندوز و برای اسکریپت های نوشته شده با php سیستم عامل لینوکس مناسب تر است.

بک آپ

اکثر سرویس دهندگان با کیفیت به طور منظم از سرورها و فایل های آن ها بک آپ گیری می کنند. درصورت از دست رفتن اطلاعات می توانید با سرویس دهنده خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید با استفاده از بک آپ خود سایت را اصلاح کنند.

امنیت

امنیت از ویژگی های مهم یک هاست محسوب می شود. قبل از خرید هاست ا ز امنیت خدمات آن اطمینان حاصل نمایید. بخشی از امنیت هاست به سرویس دهنده و بخش دیگر آن مربوط به کاربر می شود.


انواع هاست

هاست اشتراکی

این روش اقتصادی ترین روش برای تهیه هاست است. در این نوع هاستینگ یک سرور بین چندین کاربر که ممکن است تعداد آن ها به چند هزار کاربرهم برسد به اشتراک گذاشته می شود. بدیهی است وجود وبسایت های پر بازدید در هاست اشتراکی که بخش قابل توجهی از منابع هاست را مصرف می کند، سبب کندی و اختلال در بارگزاری سایر وبسایت ها نیز می گردد. با این وجود هاست های اشتراکی برای سایتهای شخصی، سایت های تست و سایتهایی که بازدید کننده چندانی ندارند و هزینه نگهداری برای آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است، انتخاب مناسبی می باشد.

هاست اختصاصی مجازی (VPS)

در این نوع هاست، منابع یک سرور به صورت مجازی بین تعداد مشخصی کاربر تقسیم می شود. بنابراین اگر یک وبسایت بیش از حد مجاز از رم و دیگر منابع خود استفاده کند برای سایر وبسایت ها مشکلی ایجاد نمی کند و تنها بارگزاری همان سایت با اختلال مواجه می گردد. سرور مجازی نسبت به سرور اشتراکی گران تر است. این نوع هاست به سایت های پربازدید که سرعت، امنیت و آنلاین بودن 24 ساعته برای آن ها اهمیت دارد توصیه می شود.

هاست اختصاصی

در این سرویس سرور به طور کامل در اختیار شما است و می توانید آن را و به طور کامل سفارشی کنید. در هاست اختصاصی سایت دیگری آپلود نمی شود و شما می توانید از تمام منابع سرور خود استفاده نمایید. این هاست ها انعطاف پذیری بالایی دارند و نسبت به هاست های اشتراکی و VPS می توانید کنترل بسیار بیشتری روی آن ها داشته باشید. هاست های اختصاصی بیشترین امنیت و گران ترین قیمت را در بین هاست ها دارد.

هاست ابری

در هاست ابری که روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می شود، چندین سرور به طور هم زمان از سایت شما میزبانی می کنند. به این صورت که اطلاعات در سرورهای مختلف پخش می شوند و هر یک از سرورها وظیفه مشخصی را انجام می دهند. این امر سبب می شود که سایت همیشه در دسترس باشد. علاوه بر این با استفاده از هاست ابری، در هزینه ها نیز صرفه جویی می گردد. زیرا تنها هزینه منابعی که مورد استفاده قرار می گیرند پرداخت می کنید.


برای اطلاع از پکیج ها و تعرفه ها به زیر سایت هاستینگ متین تایم مراجعه نمایید.