بررسی و ارزیابی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارائه راهکارهای اثربخش و کارآمد

مشاوره چیست؟

مشاوره مشورت و دریافت کمک اطلاعاتی درباره یک موضوع است که بین مراجع (کمک‌گیرنده) و متخصص (مشاور) انجام می‌گیرد. مشاوره در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی و برای اهداف گوناگون انجام می‌شود.

اهمیت مشاوره

از ابتدای شکل گیری زندگی گروهی و اجتماعی، انسان ها دریافتند که برای انجام امور متنوع و تداوم زندگی نیاز دارند که از فکر و اندیشه یکدیگر کمک بگیرند. در زمان های گذشته معمولا مردم برای مشورت گرفتن نزد افراد با تجربه و ریش سفیدان می رفتند. امروزه نیز، پیچیدگی زندگی متمدن، تخصصی شدن فعالیت ها و وابستگی افراد برای استفاده از تخصص یکدیگر و تحقق اهداف، نیاز به مشاوره و اهمیت و ضرورت آن را بیش از پیش آشکار کرده است.

تفاوت راهنمایی و مشاوره

گروهی از صاحب نظران و متفکران ،راهنمایی و مشاوره را امری مشابه دانسته و تفاوتی بین آنها قائل نشده اند . برخی نیز به وجود تفاوتهای بین این دو ، به قرار زیر اشاره کرده اند :

  • راهنمایی مفهومی کلی است و کاربرد وسیعی دارد و کلیه ی خدمات و فعالیتهای انجام شده ، برای کمک به فرد را در بر می گیرد . تعدادی از این فعالیت ها عبارتند از تهیۀ فهرستی از علایق ، اطلاع رسانی ، به کار گماری ، آشنا سازی با محیط، ارزشیابی و همچنین مشاوره، در حالی که مشاوره یکی از فنون اجرایی راهنمایی به حساب می آید و اصطلاحاً « قلب راهنمایی» نامیده می شود.
  • راهنمایی در وهله ی اول جنبه ی پیشگیری از مشکلات را دارد و مانع از بروز آنها می شود در حالی که مشاوره بر حل مسائل تاکید دارد و اولویت آن توجه به مشکلات می باشد به بیان ساده تر ، راهنمایی از سقوط فرد به چاه ممانعت به عمل می آورد و از طریق مشاوره سعی می شود که فرد به چاه افتاده از چاه بیرون آورده شود.
  • انسانها در تمام مراحل زندگی به راهنمایی نیاز دارند اما نیاز آنها به مشاوره ، به معنای تخصصی آن مربوط به زمانی است که دچار مشکل شوند.

 

انواع روش های مشاوره

مشاوره فردی

در راهنمایى و مشاوره فردی، یک نفر به تنهایى از طرف راهنما و مشاور مورد راهنمایى و مشاوره قرار مى‌گیرد.

مشاوره گروهی

در راهنمایى و مشاوره گروهی، تعداد کمک گیرندگان در هر جلسه، از یک نفر بیشتر است و بنابراین اعضاء گروه براى رسیدن به هدف یا اهداف معین و مشخصى دور هم جمع مى‌شوند و بحث مى‌کنند. افراد شرکت‌کننده در جلسه راهنمایى گروهی، مشکل عاطفى و روانى خاصى ندارند و صرفاً درصدد کسب اطلاعات گوناگون در زمینه‌هاى متعدد تربیتی، تحصیلی، شغلی، اجتماعی، بهداشتی، و خانوادگى هستند.

راهنمایى گروهى موجب افزایش دانش و بینش اعضاء گروه در زمینه‌هاى گوناگون مى‌گردد. از این‌رو، راهنمایى گروهى در وهله اول، نقش پیشگیرى از بروز مشکلات را دارد و استفاده از آن موجب صرفه‌جویى در وقت و هزینه مى‌شود و حداکثر بهره‌گیرى از امکانات محدود را ممکن مى‌سازد.

 

مشاوره کسب و کار

برای آغاز هر کاری نیاز به مشاوره وجود دارد. با استفاده از مشاوره کسب و کار مرتبط با رشته مورد نظر، می توان برای راه اندازی  کسب و کار در آن زمینه کمک گرفت.

مشاوره کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات

کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات را می توان به دو دسته تجارت الکترونیک (E-COMMERCE ) و کسب و کار اینترنتی (E-BUSINESS) تقسیم کرد. تجارت الکترونیک عبارت است از انجام معاملات از طریق شبکه، یا خرید و فروش محصولات و خدمات از طریق فروشگاه های اینترنتی وب. اما کسب و کار اینترنتی به انجام تمام و یا بخشی از امور کسب و کارشما، در در حوزه اینترنت گفته می شود.

مشاوره کسب و کار اینترنتی شامل مراحل مختلفی از ابتدای راه اندازی تا بازاریابی و توسعه کسب و کار می باشد. انتخاب ایده مناسب، تهیه طرح کسب و کار، انتخاب دامنه مناسب برای سایت، انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب، سئو، بازاریابی اینترنتی و اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از جمله مواردی است که در این حوزه مطرح می گردد.