بازاریابی محتوا، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی پیامکی و ایمیلی

بازاریابی

 

تعریف بازاریابی

 

از دیدگاه فیلیپ کاتلر؛ پدر علم بازاریابی نوین؛ بازاریابی به عنوان فرآیندی مدیریتی-اجتماعی تعریف می‌شود که به وسیله آن، افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها از طریق تولید، عرضه و مبادله کالا و خدمات با یکدیگر، به تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند.

 

بازار

از دیدگاه فیلیپ کاتلر بازار شامل تمام مشتریان بالقوه‌ای‌ست که دارای نیاز و خواسته مشترک می باشند و برای تامین نیاز و خواسته خود، به انجام مبادله متمایلند و توانایی انجام این کار را نیز دارند.

ارکان بازاریابی

بازاریابی بر پایه چهار رکن اصلی استوار است: کالا یا خدمات، توزیع یا محل، قیمت گذاری، ترویج.

بازاریابی

۱- کالا یا خدمات

در اصطلاح علم اقتصاد، محصولات و موادّ مختلفی که توسط تولیدکننده، به بازار عرضه شود و در برابر دریافت پول، یکی از نیازهای انسان را تأمین و رفع کند، کالا نام دارد. کالاهایی که در بازار عرضه می‌شوند، و به فروش می‌رسند تا توسط مصرف‌کنندگان خریداری شوند و به مصرف برسند، کالاهای مصرفی نام دارند.

کالاهایی که تولیدکنندگان دیگری برای تولید کالاهای مختلف دیگر، آن‌ها را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند، کالای واسطه‌ای نامیده می‌شود.

کالاهایی که نیازهای اوّلیّهٔ مصرف‌کنندگان را تأمین می‌کند، کالاهای ضروری و کالاهایی که برای تأمین نیازهای کم‌اهمیت تر مصرف می‌شود، کالاهای تجملّی نامیده می‌شود.

۲- توزیع یا محل

توزیع به فرایند رساندن کالا یا خدمات به دست مشتریان برای استفاده یا مصرف گفته می‌شود. توزیع میتواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و از طریق واسطه‌ها انجام شود.

۳- قیمت‌گذاری

به فرایند اعمال قیمت به سفارشات خرید و فروش خواه به صورت دستی یا خودکار، قیمت‌گذاری گفته می‌شود.

۴- ترویج (پیشبرد)

رویج یا پیشبرد (به انگلیسی: PROMOTION)شامل فعالیتهایی می‌شود که مزایای کالا را به آگاهی می رساند و مشتریان هدف را تشویق به خرید آن می‌کند. ابزارهای اصلی چهارگانه فعالیت‌های پیشبردی عبارت اند از: تبلیغات غیر شخصی، تبلیغات پیشبرد فروش، روابط عمومی و فروشندگی شخصی.

تبلیغات

تفاوت بازاریابی با تبلیغات

تبلیغات انتشار پیام‌های ترغیب‌کننده است به منظور معرفی و ترویج محصولات و خدمات شرکت به مشتریان موجود و بالقوه در ازای پرداخت مبلغی معین. بازاریابی برنامه‌ریزی، اجرا و هدایت هدفمند آمیخته‌ای از فعالیت‌های تجاری است، به قصد نزدیک سازی خریداران و فروشندگان به یکدیگر به منظور تبادل منافع یا انتقال محصول.

فروش

تفاوت بازاریابی با فروش

بازاریابی شامل هر اقدامی است که شما به منظور دستیابی به مشتریان و ترغیب آن‌ها انجام می‌دهید. فرایند فروش شامل هر اقدامی است که شما آن را با هدف بستن قرارداد فروش و گرفتن امضای مشتری انجام می‌دهید. فروش به نتایج توجه کمی دارد و فقط به رشد می‌اندیشد، امابازاریابی در جستجوی افق‌های دوردست و رسیدن به مرحله توسعه است.

 

انواع بازاریابی

 

انواع بازاریابی

بازاریابی صنعتی

بازاریابی کالا یا خدمتی است که از یک کسب وکار به کسب کار دیگر صورت می‌گیرد. کالای صنعتی کالایی است که به مصرف نهایی مصرف‌کنندگان نمی‌رسد بلکه در فرایند تولید کالای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازاریابی شبکه‌ای یا بازاریابی چندسطحی

نوعی شیوه فروش است که در آن کمپانی‌ها محصولات و کالاهای خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسانند، و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می‌توانند محصولات کمپانی را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در بازاریابی شبکه‌ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می‌شود. در بازاریابی شبکه‌ای، بازاریاب‌ها بصورت «تبلیغات کلامی» یا «تبلیغات چهره به چهره» اقدام به فروش محصولات کمپانی می‌کنند.

بازاریابی دهان به دهان یا تبلیغ دهان ‌به ‌دهان

 نوعی ترویج رایگان - چه شفاهی چه مکتوب - است که در آن مشتریانی که از کسب‌وکار، محصول، خدمات، یا رویدادی راضی بوده‌اند، از رضایتمندی‌شان به دیگران می‌گویند. تبلیغ دهان به دهان یکی از موثق‌ترین شیوه‌های تبلیغ است، زیرا افرادی که از تبلیغ آن شیء نفع شخصی نمی‌برند، با هر بار توصیه کالا یا خدماتی، از اعتبار خودشان مایه می‌گذارند.

بازاریابی اینترنتی

 فرآیندی است که در طی آن به جذب افراد و تبدیل آنها به مشتری از طریق رسانه های اینترنتی پرداخته می شود.

بازاریابی اجتماعی

هدف اصلی بازاریابی اجتماعی ایجاد تغییر رفتار افراد است ، بگونه ای که منفعت خودش و جامعه را دربر می گیرد. به عبارت دیگر هدف اصلی این روش، تاثیر بر رفتار فردی مردم و ارتقاء سطح آگاهی جامعه می باشد نه کسب منافع اقتصادی. از این نوع بازاریابی برای ارتقای بهداشت عمومی، کاهش آسیب های سوانح و همچنین حفاظت از محیط زیست استفاده می شود.