پیشنهاد، استعلام، ثبت، انتقال مالکیت، حراج و مزایده دامنه های دلخواه شما

 

 

 

دامنه چیست؟

دامنه نامی است که برای دستیابی به سایت مورد استفاده قرار می گیرد. یک نام دامنه خوب نامی است که با نوع فعالیت، محصولات و خدمات شما هماهنگی داشته باشد و به راحتی به ذهن سپرده شود.

 

مثال: http://www.example.com

در مثال بالا http پروتکل مورد استفاده است. www پیشوند، example نام سایت و .com پسوند سایت است که مشخص کننده نوع فعالیت سایت می باشد. از ترکیب نام سایت و پسوند آن دامنه سایت به وجود می آید. در مثال بالا example.com دامنه سایت است.

انواع دامنه

com: معروفترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه های سایتهاست . com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های همه منظوره نیز از پسوند com استفاده میکنند.

net: مخفف واژه Network به معنی شبکه می باشد و عموما توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

org: اختصار واژه Organizations به معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ میباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

info: اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص یافته اند.

gov: اختصار واژه Government به معنی دولت می باشد و این پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.

edu: مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به کار می رود.

biz: مخفف Business به معنی تجارت می باشد که خــاص سایتهای شغلی - تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

web پسوند سایت هایی که به مباحث Web می پردازند.

name این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

in: اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می دهند.

Travel: این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

mobi: این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

tel: پسوند tel یک کارت ویزیت آنلاین می باشد که همه اطلاعات تماس و خلاصه ای از فعالیتهایتان را در قالب کلید واژه در آن منتشر می کنید. دامنه tel نیاز به هاست (فضای وب) ندارد، زیرا خود دامنه هاست را در اختیار شما قرار می دهد و شما باید اطلاعاتتان را در قالب پیش فرض دامنه وارد نمایید.

ir: این پسوند مربوط به کشور ایران است که توسط شرکت ایرنیک (nic.ir) ثبت می شود. دامنه های ir. برای ثبت باید توسط nic.ir تایید شود و برای تایید، لازم است هویت فرد ثبت کننده کاملا مشخص باشد.

دامنه های تحت دامنه IR:

برای ثبت با دامنه های زیر باید مجوز یا مدارک رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت موجود باشد .

co.ir: متقاضیان باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

ac.ir: برای سازمانهای آکادمیک که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه های علمیه، یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

 

sch.ir: برای مدارس، موسسات و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران.

net.ir: برای واحدها یا موسساتی که مقررات رسمی آنها دلالت بر ارائه خدمات شبکه دارد، یا در غیر این صورت، قانونا مجاز به ارائه خدمات شبکه هستند.

 

gov.ir: برای بخشهای اداری و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران.

 

org.ir: برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و سازمانهای بین المللی که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست.

 

co.ir: برای همه سازمانها و شرکتهای غیر دولتی دیگر.

 

id.ir: برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

* با توجه به شرایط نرخ ارز، لازم است قبل از ثبت دامنه، استعلام هزینه به صورت روزانه انجام پذیرد.

سامانه پیامکی جهت استعلام هزینه ثبت دامنه: 2144033690