استداندارد سازی و اخذ گواهینامه‌های دیجیتال وبسایت، نماد اعتماد الکترونیکی (eNamad) و ...

 

استاندارد سازی

 

اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی)

 

اینماد نشانه‌ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی وبگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد.

 

 

انواع حالت های اینماد

 

نماد دائم یک ستاره

پس از اعطای نماد موقت فرایند بررسی فروشگاه جهت دریافت نماد دائم آغاز می‌شود. اعطای نماد دائم، مستلزم احراز مجموعه‌ای از معیارهاست.

نماد دائم دو ستاره

 فرایند اعطای نماد دائم دو ستاره از لحاظ معیارهای ارزیابی کاملاً مطابق با نماد اعتماد تک ستاره است. تنها تفاوت الزام فروشگاه برای نصب گواهی امنیت SSL در وب سایت فروشگاه است.

اینماد

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

برای آنکه وبسایت‌ها این نماد (e نماد) را دریافت کنند باید دارای شرایطی باشند. از جمله این شرایط این است که تنها شرکت و وبسایت هایی که در طراحی سایت خود دارای خدمات خرید و فروش هستند به آنها این نماد تعلق می‌گیرد و باید تمام مراحل سفارش و پرداخت وجه به صورت آنلاین و از طریق سایت باشد. اگر سایت شما دارای خدمات فروش کالا نیست و صرفاً در آن کسب و کار خود را تبلیغ می‌کنید نیاز به دریافت این نماد نمی‌باشد. همچنین شرکت های دارای اعتبار قانونی و به ثبت رسیده می ‌توانند اینماد را دریافت کنند. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مدارک دامنه وبسایت باشد، پس باید دامنه وب سایت در اختیار شرکت یا مالک آن باشد. برای انجام مراحل دریافت اینماد توسط نماینده حقوقی شرکت، باید مدارک حقوقی وکالت نماینده از شرکت موجود باشد.

همچنین برای دریافت ای نماد دوستاره، مدارک دریافت گواهینامه SSL مورد نیاز است؛ بنابراین درطراحی سایت فروشگاه اینترنتی برای دریافت اینماد باید تمامی ضوابط و قوانین و نیز شرایط امنیتی را رعایت کرده که بدین منظور می‌توانید طراحی سایت خود را به شرکت‌های معتبر واگذار کنید.

لوگو ساماندهی

نماد ساماندهی

این سامانه با هدف ثبت اطلاعات مربوط به مدیران سایت های ایرانی، با عنوان سایت ساماندهی پایگاه های اینترنتی یا همان نماد ساماندهی شکل گرفت. این سایت همچنین به عنوان یک مرجع برای تشخیص هویت مدیران سایت های اینترنتی در کارگروه تعیین محتوای مجرمانه استفاده می شود. در صورتی که در یک سایت مطلبی منتشر شود که مجرمانه به حساب بیاید اگر مدیر آن سایت در نماد ساماندهی ثبت نام کرده باشد بلافاصله سایت وی فیلتر نمی شود و ابتدا به وی پیغام داده شده و از او خواسته می شود که محتوای مورد نظر را از سایت حذف نماید و در این صورت سایت فیلتر نخواهد شد.

 

انواع لوگو ساماندهی

 

لوگو موقت

 این لوگو سه ماهه بوده و مدیر سایت موظف است ظرف مدت 3 ماه مجوز های لازم برای دریافت لوگو دائم را کسب نماید.

لوگو دائم

 تمام متقاضیانی که تمامی شرایط دریافت لوگو را داشته باشند این لوگو را دریافت می کنند ، اعتبار این لوگو 6 ماهه بوده و پس از آن قابل تمدید خواهد بود.

شرایط دریافت لوگو دائم ساماندهی

1. احراز هویت : در حال حاضر سامانه ساماندهی به ثبت احوال برای بررسی کد ملی متصل است.

2.  فعالیت رسانه بر خط مورد تقاضا ، خارج از موضوع فعالیت رسمی شخص حقیقی یا حقوقی نباشد.

3.  متصدی رسانه بر خط صلاحیت قانونی فعالیت در موضوع رسانه را داشته باشد ، اگر بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران نیاز به مجوز داشت، متقاضی این مجوز را کسب نماید.

4.  موضوع فعالیت رسانه بر خط طبق قوانین جاری کشور باشد.

5. تکمیل فرم دریافت لوگو ، نوع برخط و فعالیت و موضوع آن

 

سایر خدماتی که در زمینه استاندارد سازی ارائه می گردد:

  • ثبت لوگو و برند
  • تغییرات روزنامه رسمی
  • ثبت موقعیت، اطلاعات و لوگو در گوگل مپ، گوگل فید بک، مسیریاب ویز